Jak często pisać na blogu firmowym, Instagramie, Facebooku?

Blog i fanpage firmowy kojarzą Ci się z koniecznością codziennego dodawania postów? Niekoniecznie tak jest. Niektóre firmowe blogi przyciągają klientów, choć posty są dodawane raz na kilka miesięcy.

Jak często dodawać posty na blog firmowy?

Według statystyk Hubspot, firmy, które publikują co najmniej 16 postów miesięcznie, mają o 3,5 więcej ruchu na stronie niż te, które zamieszczają tylko 4 posty w miesiącu lub mniej. To oczywiście nie oznacza, że musisz codziennie siedzieć i głowić się nad postami:

  • dłuższe posty możesz podzielić na kilka mniejszych i dodawać co jakiś czas,
  • Do pisania możesz zatrudnić copywritera, współpracowników lub gości, np. blogerów z branży,
  • zestawienia opinii i porady ekspertów wymagają mało wysiłku – wystarczy o nie poprosić kilkudziesięciu przedstawicieli branży, a następnie złożyć w post, infografikę lub e-book.
  • Jeśli masz podcast, kanał na Youtubie lub uczestniczyłeś w konferencji, możesz zlecić transkrypcję swojego wystąpienia – to gotowy post na blog.

Rada praktyczna: zanim zaczniesz

jeśli masz już swój pierwszy post, to jeszcze chwilę wstrzymaj się z publikacją. Napisz 2-3 artykuły i dopiero później zacznij je stopniowo publikować. Zyskasz dużo czasu na napisanie kolejnych, a na blogu nie będzie tygodniami pusto. Jeśli wiesz, że nie dasz rady pisać regularnie ani często, wyłącz datowanie postów na stronie. Wówczas nie musisz dodawać nic regularnie, wystarczy 4-6 wpisów, do których od czasu do czasu dołączysz kolejny.

Jak często dodawać posty na Instagramie i Facebooku?

Dodawanie postu na firmowy fanpage co kilka miesięcy wygląda dziwnie. Ale to nie znaczy, że musisz codziennie być w mediach społecznościowych ze świeżymi treściami. Według badań idealna częstotliwość dodawania postów na:

  •  Twitterze to 15 razy dziennie,
  •  Pintereście to 11 razy dziennie,
  •  Facebooku i na Linkedin raz dziennie,
  •  Instagramie 1-2 razy dziennie.

Jeśli chcesz utrzymać takie tempo, a nie lubisz social-mediów, przyda Ci się pomoc agencji social-mediowej.

Co robić, gdy nie możesz postować na fanpage’u codziennie

Nie każdy post musi być wypełniony Twoją własną treścią – na Facebooku czy Twitterze możesz udostępniać posty innych, jeśli są ważne dla Twoich klientów. Raczej nie publikuj częściej niż w powyższych wskazówkach – odbiorcom może to kojarzyć się ze spamem. Jeśli z kolei naprawdę nie masz pomysłu, postuj rzadziej.

3-4 razy w tygodniu lub 4 razy w miesiącu – tak często, jak czujesz się komfortowo. Nie przekraczaj jednak bariery jednego postu na wiele tygodni czy miesięcy. Wówczas profil zaczyna wyglądać podejrzanie.

Gdy na fanpage’u restauracji widzisz ostatnie zdjęcie zestawu dnia sprzed dwóch miesięcy, to masz wątpliwości, czy restauracja w ogóle jest jeszcze czynna. Jak pokazuje ten przykład, zbyt rzadkie umieszczanie treści może być jeszcze gorsze niż całkowity brak postów.

Blog, Instagram, Twitter… czy musisz mieć wszystko naraz?

Skup się na 1-2 platformach, z którymi czujesz się najbardziej komfortowo. Z czasem możesz dodawać kolejne. Pamiętaj, że wirtualny asystent czy ktoś z Twojego biura może „wyciągać” z dłuższych wpisów blogowych posty na Twittera lub cytaty na Instagram. Optymalizuj zamieszczanie treści, by nie musieć przygotować ich na każdy kanał z osobna.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

1 thought on “Jak często pisać na blogu firmowym, Instagramie, Facebooku?

Leave a Comment